Alkotesteriai
-
1 - 20 iš 20
-
Alkotesteriai
Alkotesteriai – tai alkoholio kiekį kraujyje matuojantys prietaisai, kurie yra naudojami tiek policijos pareigūnų, tiek plačiojoje visuomenėje. Alkotesterių naudojimas gali padėti sumažinti motorinių transporto priemonių avarijų, kurias sukelia alkoholio apsinuodijimą turintis vairuotojas, skaičių. Šie prietaisai apskaičiuoja alkoholio koncentraciją iškvėptame ore ir nustato, ar žmogaus alkoholio kiekis kraujyje neviršija leistinos normos.
Šiuo metu Lietuvoje leidžiama vairuoti automobilį, jeigu alkoholio kiekis kraujyje neviršija 0,04 promilės. Šis kiekis gali būti rodomas net ir tuomet, kai žmogus vartojo alkoholį iš vakaro. Todėl visada verta turėti asmeninius alkotesterius ir pasitikrinti prieš sėdant už vairo.
Alkoholio kiekis kraujyje gali būti matuojamas iš keturių mėginių. Jie yra:
- Kraujo;
- Seilių;
- Šlapimo;
- Iškvėpto oro.
Alkotesteriai matuoja alkoholio kiekį kraujyje iš iškvėpto oro. Alkoholio kiekis kraujyje ir iškvėptame ore yra susijęs tuo, kad dalis alkoholio patenka į kraują, o dalis – į plaučius. Taigi, ir iš iškvėpto oro galima nustatyti alkoholio kiekį kraujyje, maždaug 2100ml oro bus tiek pat alkoholio kiek 1ml kraujo.
Kaip veikia alkotesteris?
Alkoholio garai reaguoja su oranžiniu tirpalu – dichromatu, kuris, esant alkoholiui, nusidažo žalia spalva. Tai sukuria elektros srovę, kurią alkotesteris konvertuoja į vertę promilėmis.
Kokybiški alkotesteriai
Didesnis nei 0,04 promilės girtumas už vairo yra pavojingas ne tik todėl, kad sukelia teisėsaugos nemalonumų, bet ir todėl, kad sutrikdo vairuotojo reakciją, orientaciją ir elgesį. Todėl toks žmogus laikomas netinkamu vairuoti. Todėl alkotesteriai yra ne tik puiki priemonė policijos pareigūnams, bet ir kiekvienam.
Asmeniniam naudojimui yra skirti preliminarūs alkoholio tikrinimo testai (angl. PAS). Šiuos testus naudoja ir policijos pareigūnai eismo įvykių ir reidų metu. Tačiau jų rodmenys ne visada yra tikslūs, gali būti reikalingas įrodomasis kvėpavimo testas.
Kas lemia alkoholio kiekį kraujyje?
Alkoholio kiekį kraujyje (BAC) labiausiai lemia išgerto alkoholio kiekis per tam tikrą laikotarpį, tačiau ir šie veiksniai gali turėti įtakos:
- Kūno sudėjimas. Mažesnio ūgio asmenys linkę apsinuodyti greičiau. Tačiau kadangi kūno riebalai nesugeria alkoholio, žmonių, kurių kūno riebalų kiekis didesnis, BAC bus didesnis dėl didesnės proporcingos alkoholio koncentracijos jų liesuose audiniuose;
- Lytis. Moterys paprastai turi mažiau alkoholio dehidrogenazės, fermento, atsakingo už alkoholio metabolizmą;
- Vaistai. Įvairūs vaistai ir nelegalios medžiagos gali paveikti alkoholio apdorojimą ir sukelti nepageidaujamų reakcijų.